GIBCA Extended Kalender

november 2019

fredag 1 nov

12.0016.00 Mosaikfabriken – Workshop
18.00–21.00 Konstkollektivet – Höstsalong


lördag 2 nov

12.00–16.00 Konstepidemin – Vernissager My library was dukedom large enough, 
Nordisk Match F.I.L Utställning, Orael – Malin Griffiths 

18.00–23.00 Konstkollektivet – Workshop – Improviserat verk – Improfest
 


tisdag 5 nov

18.3020.00 Konstepidemin – Förställning Osynliga Statskuppen – Teater Spira
 


torsdag 7 nov

17.30 Alingsås Konsthall – Slow Art Catti Brandelius
 


fredag 8 nov

17.00–20.00 Galleri Box – Vernissage Den allmänna ordningen och den inre säkerheten
18.00–21.00 Galleri 54 – Vernissage Elena Morena Weber: GEORGE 2.0
19.00 3:e Våningen – Föreställning Benedikte Esperi – rigor MORTis
 


lördag 9 nov

14.00–15.00 Galleri Box – Samtal José Luis Martinat, Azadeh Esmaili Zaghi och David Larsson
14.00–18.00 Archival Process Yellow
16.00–17.00 Nordiska Akvarellmuseet – Föreställning Teater Spero – Sammanflätande Element
 


söndag 10 nov

11.00–15.00 Galleri Box – Workshop Vad var ”flyktingkrisen”? med David Larsson
 


måndag 11 nov

11.00 Ekobank Gärdmossen – Samtal och release av Ekobank Gärdmossen bankbok
18.3020.00 Konstepidemin – Förställning Osynliga Statskuppen – Teater Spira 
 


torsdag 14 nov

16.00–20.00 Kulturtemplet – Vernissage Undercurrents, performance kl 18
20.00–sent Konstepidemin – Bar, performance, föreläsning BRA!10
 


fredag 15 nov

09.30 Konstkollektivet – Samtal Orossalongen
16.00–20.00 Kulturtemplet – Utställning Undercurrents, performance kl 18
 


lördag 16 nov

12.00–16.00 Kulturtemplet – Utställning Undercurrents, performance kl 14
14.00–18.00 Archival Process Yellow – Performance, utställning
 


söndag 17 nov

12.00–16.00 Kulturtemplet – Utställning Undercurrents, performance kl 14
18.00 Konstkollektivet – Samtal Orossalongen

 

oktober 2019

tisdag 1 okt

18.30–20.00 KonstepideminPremiär Osynliga Stadskuppen – Teater Spira
 

torsdag 3 okt

18.00–20.00 Kungsbacka Konsthall – Filmvisning Evigt Ärr
 


fredag 4 okt

17.00–20.00 Galleri Box – Vernissage If the LORD your God enlarges your territory
18.00–21.00 Galleri 54 – Vernissage Sian Hedberg: Acedia 
18.00 Shadow of the Midnight Sun – Presentation
 


lördag 5 okt

10.00–17.00 (prel tid) GIBCA Extended + Artscape – Bussresa till Kungälv, Svenshögen, Stenungsund
11.00 Stationen – Vernissage/performance Samtidigt i Svenshögen 
11.00–18.00 Tiny Festival Producers Uddebo – Performance
12.00 Galleri 54 – Publik läsning/samtal Karen Barad – Meeting the universe halfway
12.00–16.00 Konstepidemin – Vernissage Trädet i skogen – Lena Danielsson Wulcan 
12.00–16.00 Konstepidemin – Vernissage Moderskeppet – Pecka Söderberg 
12.00–16.00 Sten, stock, lera – Bussresa
12.00–17.30 Hammarkullen – Kulturvandring
13.00 Långedprojektet – Vernissage När Långedsborna utvecklade kulturen
13.00–16.00 Frölunda Kulturhus – Vernissage Marie Obbel Bondeson
19.00 Carmen Olsson & Uddevalla Kommun – Dansperformance NO – dream fragment IV
 


söndag 6 okt

10.00–17.30 (prel tid) GIBCA Extended + Artscape – Bussresa till Tjörn
11.00–18.00 Tiny Festival Producers Uddebo – Performance
14.00 Galleri 54 – Konstnärssamtal Sian Hedberg 


tisdag 8 okt

18.30–20.00 Konstepidemin – Förställning Osynliga Statskuppen – Teater Spira
 


onsdag 9 okt

10.00 Alingsås Konsthall – Samtal Konst till kaffet – Catti Brandelius
 


torsdag 10 okt

10.00 Alingsås Konsthall – Bokcirkel Catti Brandelius
 

fredag 11 okt

18.00–21.00 Galleri 54 – Vernissage Richard Alexandersson


lördag 12 okt

10.00–16.00 (prel tid) GIBCA Extended + Artscape – Bussresa Partille, Mölnlycke, Mölndal
12.00 Galleri 54Publik läsning/samtal Karen Barad – Meeting the universe halfway
12.00–15.00 Kultur Härryda – Vernissage Jonathan ”Ollio” Josefsson   
13.00–17.00 Långedprojektet – Ljudvandring Retrospektiva ljudmiljöer på Rexcells pappersbruk Dals Långed
 


söndag 13 okt

10.00–17.00 (prel tid) GIBCA Extended + Artscape – Bussresa Angered, Lerum, Alingsås


tisdag 15 okt

18.00–20.00 Esperantoscenen (Tidigare Teater Uno) – Visning VARIA2019 Improvisation Festival
18.30–20.00 Konstepidemin – Förställning Osynliga Statskuppen – Teater Spira 


onsdag 16 okt

9.00–21.30 Konstepidemin – Röstworkshop ADAS musikaliska teater
 


torsdag 17 okt

18.00 Kultur Härryda – Konstnärssamtal Jonathan ”Ollio” Josefsson
19.00–21.00 Esperantoscenen (Tidigare Teater Uno) – Seminarie VARIA2019 Improvisation Festival 
 

fredag 18 okt

19.0020.15 Esperantoscenen (Tidigare Teater Uno) – Föreställning VARIA2019 Improvisation Festival
19.0021.00 Dômen Konstskola – Grupputställning Tankevävar


lördag 19 okt

10.0015.00 PUUT, Publicering & Utlåning – Ny publikation kl 12  INSTÄLLT
12.00–15.00 Vejdesällskapet – Workshop Finding blue (Växtverket)
12.0016.00 Mosaikfabriken – Workshop
13.0015.00 Esperantoscenen (Tidigare Teater Uno) – Seminarie VARIA2019 Improvisation Festival 
16.0017.00 Nordiska Akvarellmuseet  – Föreställning Teater Spero – Sammanflätande Element
19.0020.15 Esperantoscenen (Tidigare Teater Uno) – Föreställning VARIA2019 Improvisation Festival 
 

söndag 20 okt

10.0015.00 PUUT, Publicering & Utlåning – Ny publikation kl 12 INSTÄLLT
 

tisdag 22 okt

8.3020.00 Konstepidemin – Förställning Osynliga Statskuppen – Teater Spira
 


torsdag 24 okt

18.0020.00 Frölunda Kulturhus – Samtal Den Sociala Frågan
 

fredag 25 okt

18.0001.00 Archival Process Yellow – Vernissage och performance
19.00–20.00 Konstepidemin – Performance Pecka Söderberg, Annika B Lewis, Fia Adler Sandblad
19.0023.00 3:e Våningen – Performance Kulturnatta
 

lördag 26 okt

10.0015.00 PUUT, Publicering & Utlåning – Ny publikation kl 12


söndag 27 okt

10.0015.00 PUUT, Publicering & Utlåning – Ny publikation kl 12
22.00–23.00 Konstepidemin – Performance Pecka Söderberg, Annika B Lewis, Fia Adler Sandblad
 

tisdag 29 okt

12.00–13.30 Bildlärarstudenter vid HDK på Frölunda Kulturhus – Vernissage Appropriering GIBCA – Part of the Labyrinth
18.3020.00 Konstepidemin – Förställning Osynliga Statskuppen – Teater Spira 
 

onsdag 30 okt

18.0020.00 Konsthallen Blå Stället – Vernissage Förpackad  –  Ett undersökande konstprojekt om plast

 

september 2019

torsdag 5 sept

12.00–20.00 Nevven – Vernissage Tom Volkaert
15.00–18.00 Göteborgs Stadsbibliotek – Venissage Coast to Coast 
17.00–sent Konstepidemin – Vernissager THE FEMALE CHOIR, Screens, Älskarna, Skör mark: new place/ new work, Dômen stipendiater 
17.00–20.00 Galleri Box – Vernissage The Comissioned Drawings
18.00–21.00 Galleri 54 – Vernissage Johanna Arvidsson 
17.00–20.00 Four – Vernissage CAKE, performance kl 18–19


fredag 6 sept

18.00–22.00 3:e Våningen – Invigning GIBCA Extended, vernissage CROSSWORLDS
00.00–24.00 Göteborgs Konstskola – Vernissage As above so below
11.00–18.00 Tiny Festival Producers Ulricehamn – Performance In-Tent-Interventions
18.00–21.00 Konstkollektivet Mölndal – Vernissage Above Sea


lördag 7 sept

10.00–15.00 PUUT, Publicering & Utlåning – Ny publikation kl 12
15.00–19.00 Sten, stock, lera – Vernissage
14.00–16.00 Möndals Stadsmuseeum – Vernissage Möten och Speglingar
12.00–15.00 Kultur Härryda – Vernissage Charm och hälsa
11.00–15.00 Ale Kommun – Vernissage Att finna och gestalta en själ
10.00–14.00 Alingsås Konsthall – Vernissage Catti Brandelius – 365 porträtt av Jari 
13.00–16.00 Konstmuseet i Skövde – Vernissager Bayeza namaYeza/De kommer med medicin, Sissel M. Bergh
12.00–16.00 (X)sites 2019 på Galleri Kc – Invigning, vernissage 
11.0018.00 Tiny Festival Producers Ulricehamn – Performance In-Tent-Interventions


söndag 8 sept

15.00–17.30 Göteborgs Stadsbibliotek – Konstnärssamtal 
10.00–15.00 PUUT, Publicering & Utlåning – Ny publikation kl 12
16.00–20.00 Konstkollektivet Mölndal – Musikfestival
17.45–sent Art Inside out – Finissage Egenomsorg och arvet efter kurorten
11.00–18.00 Tiny Festival Producers Ulricehamn – Performance In-Tent-Interventions
11.0014.00 Future Utopia Community Key – Odling Skördetid


tisdag 10 sept

19.00 Konstepidemin – Dansföreställning Arrival & Time of our life – ilDance


onsdag 11 sept

19.00 Konstepidemin – Dansföreställning Arrival & Time of our life – ilDance
17.00–20.00 Konsthallen Blå Stället – Vernissage Made in Angered #2 och Dekorativ Demokrati
18.30–19.30 Världskulturmuseet – Visning Interruptions


torsdag 12 sept

19.00 3:e Våningen – Föreställning MOA Kompani 
18.00–19.00 Göteborgs Stadsbibliotek – Konstnärssamtal Konst och historieskrivning, Lhola Amira och Eric Magassa


fredag 13 sept

19.00 3:e Våningen – Föreställning MOA Kompani 
17.00–19.00 Konstepidemin – Workshop Separatistisk röstworkshop för kvinnor 


lördag 14 sept

16.00 3:e Våningen – Föreställning MOA Kompani 
11.00–17.00 Konstepidemin – Workshop Separatistisk röstworkshop för kvinnor 
14.00–19.00 Ateljékollektivet Ångpannegatan – Öppna ateljéer
12.00–16.00 Mosaikfabriken – Workshop
10.00–16.00 Carmen Olsson & Uddevalla Kommun – Workshop 
20.00 Carmen Olsson & Uddevalla Kommun – Dansperformance
13.00–16.00 Boy Konsthall – Vernissage Brutna länkar och externa hårddiskar
13.00–16.00Konst och kulturföreningen Castor – Vernissage och vandring


söndag 15 sept

9.0018.00 Bussresa chARTerbusBoy Konsthall, FUTURE UTOPIA m.fl
10.0016.00 Konstepidemin – Workshop Separatistisk röstworkshop för kvinnor 
10.00–17.00 Carmen Olsson & Uddevalla Kommun – Workshop 
11.0014.00 Future Utopia Community Key – Odling Skördetid


fredag 20 sept

18.0020.00 Kulturföreningen Tornet – Vandring Walking the Forest Imaginary: a public walk with Julie Poitras Santo


lördag 21 sept

13.0016.00 Club Anthropocene’s SkogsgruppSamtal i Rya skog
11.0017.00 Chapel of Silence and Oblivion – Performance
13.3016.00 Varberg Konsthall – Vernissage DSM 6:66 – Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders
14.00 Borås Konstmuseum – Vernissage Somewhere in between 


söndag 22 sept

15.00 Långedprojektet – Berättarkafé
11.0014.00 Future Utopia Community Key – Odling Skördetid


tisdag 24 sept

12.1512.45 Göteborgs Stadsbibliotek – Lunchföreläsning Coast to Coast


onsdag 25 sept

19.00 3:e Våningen – Scenkonst/dans Utsnitt – en labyrint av koreografiska spår 


torsdag 26 sept

19.00 3:e Våningen – Scenkonst/dans Utsnitt – en labyrint av koreografiska spår 
17.30 Alingsås Konsthall – Konstnärssamtal Catti Brandelius
18.00 Skövde Konsthall – Filmvisning Folkhemsterror 


fredag 27 sept

19.00 3:e Våningen – Scenkonst/dans Utsnitt – en labyrint av koreografiska spår 
18.00 Konstkollektivet – Vernissage Min värld i akvarell och torrpastell 


lördag 28 sept

16.00 3:e Våningen – Scenkonst/dans Utsnitt – en labyrint av koreografiska spår 
10.0015.00 PUUT, Publicering & Utlåning – Ny publikation kl 12
13.0015.00 Skärhamns bibliotek – Vernissage Vindlande
11.0018.00 Tiny Festival Producers Bohuslän – Performance In-Tent-Interventions


söndag 29 sept

12.0014.00 Ateljékollektivet Ångpannegatan – Vandring
10.0015.00 PUUT, Publicering & Utlåning – Ny publikation kl 12
11.0014.00 Future Utopia Community Key – Odling Skördetid