2001-2009


 

gibca_historia_2009_logoGIBCA 2009

What a Wonderful World

Utställningsarenor: Röda Sten Konshall, Göteborgs Konsthall, Göteborgs stadsmuseum, Göteborgs konstmuseum, Stadsbiblioteket Göteborg och Galleri Box. På Bio Capitol visades ytterligare sju konstfilmer av nio konstnärer under hela biennalperioden.

Curatorer: Celia Prado och Johan Pousette

Medverkande konstnärer: Kutluğ Ataman, Rosa Barba, Candize Breitz, Love Enqvist, Tim Etchells, Amit Goren, Susan Hiller, Luis Jacob, Amar Kanwar, William Kentridge, Kristina Kvalvik, Tracey Moffatt, Hariton Pushwagner, Catherine Sullivan, Jörgen Svensson, Fiona Tan, Alexander Vaindorf , Harun Farocki, Mats Hjelm, Teresa Hubbard & Alexander Birchler, Victor Nieuwenhuijs & Maartje Seyferth , Judi Werthein, Artur Żmijewski. 

 

 

gibca_historia_2007_logoGIBCA 2007

Rethinking Dissent 

Utställningsarenor: Röda Sten, Göteborgs Konsthall, Röhsska museet, Gamla posthuset och Galleri Kaustik.

Curatorer: Edi Muka och Joa Ljungberg

Medverkande konstnärer: Adel Abidin, AES+F, Jane Alexander, Catti Brandelius, Tania Bruguera, Ezequiel Suárez & Yalí Romagoza, Democracia, Jenny Grönvall, Maria Heimer Åkerlund, Thomas Hirschhorn, Mats Hjelm, Pål Hollender, Jenny Holzer, Lamia Joreige, Marianne Lindberg de Geer & Jan Alvermark, Otto Karvonen, Armando Lulaj, Mandana, Moghaddam, Melik Ohanian, Mario Rizzi, Joanna Rytel, Anri Sala, Fia-Stina Sandlund, Santiago Sierra, Sislej Xhafa, Hendrik Zeitler, Johan Zetterquist och Ola Åstrand.

 



gibca_historia_2005_logo

GIBCA 2005

More! Than This


Utställningsarenor: Göteborgs Konsthall, Göteborgs Konstmuseum och Hasselblad Center

Curator: Sara Arrhenius

Medverkande konstnärer: Christian Andersson, Fikret Atay, Michael Beutler, Monica Bonvicini, Gerard Byrne, Miriam Bäckström, Runa Islam, Lucia Koch, Gabriel Lester, Ann Lislegaard, Marcel Odenbach och Adrian Paci.

 


 

gibca_historia_2003_logo

GIBCA 2003

Against All Evens

Utställningsarenor: Göteborgs Konsthall, Göteborgs Konstmuseum, Hasselblad center och Konsthallen – Bohusläns museum.

Curator: Carl Michael von Hausswolf

Medverkande konstnärer: Simone Aaberg Kern, Candice Breitz, John Duncan, Martin Ekenberg, Max Fredrikson, Kendell Geers, Kim Gordon, Tommi Grönlund/Petteri Nisunen, Russell Haswell, Hecker, Carsten Höller, Ryoji Ikeda, Karl-Hans Janke, Freidrich Jürgenson, Annica Karlsson Rixon, Richard Kern, Surasi Kusolwong, Teresa Margolles, Van Nath, Phill Niblock, Monika Nyström, Else Marie Pade, PITA, Franz Pomassl, Nizar Ali Siala och Stelarc.

 



GIBCA 2001

Erfarenhet – Upplösning


Utställningsarenor: Kungsportsplatsen, Bältesspännarparken, Avenyn, Götaplatsen, Göteborgs Konsthall, caféer samt spårvagnslinje 9

Konstnärligt råd: Ewa Brodin, Britt Ignell och Lasse Lindqvist

Medverkande konstnärer: Gunilla Bandolin, Sean Bluechel, Daniel Buren, Agnes Denes, Hreinn Fridfinnsson, Sigurdur Gudmundsson, Tom Hunter, Dan Perjovschi, Robin Rimbaud/Skanner, Ragna Robertsdottir och Clara Ursitt.